střediskový znak
Středisko 24 Sever

Novinky > Detail novinky

zpět na novinky
Datum: 11. 12. 2020
Oddíl: Středisko 24 Sever
Vložil(a): Culík

Obrázek novinky

100leta druzina

Další díl 100 leté družiny je tu, slíbili jsme vám, že kromě zadání aktivity zde zveřejníme i záznam ze Sopkova deníku z Tábora dešťů v roce 1938. Doporučujeme vám si jej s družinou také přečíst.

Pokyny k aktivitě:
Podívejte se s družinou na film z Tábora vycházejícího slunce z roku 1937. Na film se můžete podívat maximálně dvakrát. Poté už musíte odpovědět na otázky. Je povolené a doporučované si dělat poznámky v průběhu filmu. Také je povolené si přečíst otázky dopředu. Pouze se film se nesmí v průběhu pauzovat!
odkaz na film (13 minut): https://youtu.be/Pq7ZMI-FF_s
otázky k filmu: https://forms.gle/S2W1rTo3hDwMkU1i6

Záznam ze Sopkova deníku (tábor 1938) - nikoliv ten z filmu:

„Po dlouhé ale dosti příjemně ubíhající jízdě v přímém voze vylezli jsme v Jarošově s trakařem, třemi kufry a kolem. Na tábořišti nás očekával děsný nepořádek, jak ani jinak být nemohlo, hromada krajinek a již konec dne. Postavily se stany na zemi, zřídilo ubytování, Sopka se Zubem /Zub – novinka speciálně pro tábor/ si zrobili podsadu, ještě večer. Před spánkem se se Zubovou kytarou zpívalo. Za dalších pět dnů se postavil úplně tábor a zaběhl táborový život. Stav nebyl stejný – kolem 50 stále, spíše více. Byli to vlčata, skauti i nynější roveři. Pedro měl na starost s pí. Wartuschovou kuchyni, kde se střídaly služby, chodilo se denně do Jarošova nakupovat a do Olešné pro mléko s trakařem a bandaskou. … Zbudovalo se táborové museum s několika ukázkami ohňů a stanů…. Kuchyně měla dvojí střechu – z krajinek a z deht. lepenky. Proto snad do ní teklo jen maloučko.... Hlídky byly pravidelné a psalo se noční hlášení. Za kuchyní bylo několik odpadových jam. Přes blízký potok jsme postavili lávku, Zub s několika spolupracovníky zřídil pro tábor krásnou studánku, Lobo pak u kuchyně sklípek s velepatentní pastí pro případného nočního zloděje.”