střediskový znak
Středisko 24 Sever

Slavíme 100 let, slavte s námi!

logo oslav 100 let     logo oslav 100 let

Vznik prvního skautského oddílu v Kobylisích se datuje do roku 1921, což znamená, že v roce 2021 budeme slavit sté „narozeniny“.

Abychom důstojně oslavili toto významné jubileum, rozhodli jsme se během roku připravit několik akcí, kterými si připomeneme důležité momenty a osobnosti naší bohaté historie.

Po celý rok probíhá soutěž „Stoletá družina“, která má za cíl zábavnou formou seznámit naše současné členy s historií střediska.

Program spojený s oslavou stoletého výročí uspořádáme i v rámci tradičního „skautského dne“, který se bude konat 24. 4. 2021.

Oslavy vyvrcholí velkou celodenní akcí pro současné i bývalé členy střediska v klubovně na Svornosti v říjnu 2021.

Na co se v můžete těšit v průběhu roku...

výstava 100 let

2.10. slavíme v klubovně na Svornosti 100. let od založení našeho střediska. Přijď to i ty oslavit s námi a užít si pestrý program.

Co na tebe čeká?

 • Program pro větší i menší děti a rodinné týmy 14:00 - 17:00
 • Výstava o historii střediska 14:00 - 19:00
 • Promítání filmů a fotek ze střediskového archivu 14:00 - 19:00
 • Slavnostní nástup v 17:00
 • Křest knihy o historii střediska v 17:30
 • Slavnostní raut v 18:00
 • Volná zábava a posezení u ohně s kytarou od 19:00 pro starší členy, rodiče a přátele střediska

Na místě bude k dispozici občerstvení. My i příroda oceníme, když si s sebou vezmete tábornické nádobí (ešus, lžíci, hrníček, případně jiné) a pomůžete nám tak zredukovat množství odpadu

V případě dotazů můžeš kontaktovat Báru (604 121 307, b.janikova@seznam.cz) nebo Kristýnu (777 636 43, sojkovakristyna@seznam.cz) - Prosím vezmi v potaz, že se přes den věnujeme především pracovním povinnostem, proto upřednostníme, pokud nám zašleš email, případně zavoláš až po 18:00.

V den konání oslav nebude možné zaparkovat přímo v areálu, ale o víkendu je parkování na Praze 8 zdarma, takže by neměl být problém zaparkovat v okolnách ulicích.

Upozorňujeme, že oslavy se budou řídit akuálními mimořádnými a ochrannými opatřeními vlády ČR.Memoriál Kamila Širce se pořádal na počest předčasně zesnulého zakládající člena našeho střediska (velkého propagátora cyklistiky). Memoriál se ve 30. letech stal zásadní sportovní událostí s velkou diváckou účastí. Byl to 23 kilometrů dlouhý cyklistický závod, jehož trasa vedla z konečné tramvaje v Kobylisích přes Bohnice, Chabry, Zdiby, Líbeznice, Březiněves a Ďáblice, a nakonec končila u Kobyliské střelnice.

V rámci oslav 100 let, které naše středisko v letošním roce slaví, bychom si tuto sportovní událost naší historie rádi připomněli "závodem" skupinek, po (skoro) historické trase závodu. Celý "závod" bude koncipován spíše jako zábavná projížka rodičů s dětmi (a to i z řad veřejnosti), kde si přijdou na své i ti, kteří cyklistice neholdují!

Závodu se budou účastnit 2 - 5ti člené skupinky, přičemž věk účastníků není nikterak omezen. V každé skupince nicméně musí být alespoň jeden člověk 18+ (vedoucí skupinky), který bude odpovědný za celou skupinu.

:: Registrace je uzavřena ::

Výsledky VIII. ročníku Šircova memoriálu

 • 1. Tvrdý Pařezy (1:34)
 • 2. Drtiči oliv (1:51)
 • 3. Brabčáci (2:34)
 • 4. MINIHejkalovi (2:35)
 • 5. Tesaříci (3:01)
 • 6. Pospíci (3:11)
 • 7. Kečup a Hořčice (3:20)
 • 8. Tiddlywinks (3:31)
 • 9. Želéteam (3:47)
 • 10. Ostrá kostra (3:57)
 • 11. Šlapková patrola (3:57)
 • 12. Rákosníček a spol. (4:47)
 • 13. Hajní (5:38)
 • 14. Ďáblíci - nedokončili

Cena: 50 Kč/os

S sebou: dobrou náladu, kolo, helmu, sportovní oblečení dle aktuálního počasí, svačinu (něco na zub dostanete i od nás) a kdo chce, tak i něco na oheň.

Trasu závodu si můžete prohlédnout zde. Každá skupinka dostane na startu mapu i v papírové podobě, ale doporučujeme trasu sledovat přímo z chytrých telefonů.

Kromě absolvování trasy na kole na Vás na trati budou čekat dovedností a vědomostní soutěže. Po dojetí bude možné si ukrátit čas při čekání na vyhlášení opékáním buřtů, hraním petangue, volejbalu, nebo kroketu.

Hlídky budou startovat po 10 minutách. Po uzavření přihlášek zde bude zveřejněn seznam hlídek a jejich startovních časů. Na startu je potřeba být alespoň 30 min před startem každé skupinky. Pokud tedy budete startovat až během dne, nemusíte nutně chodit na 9 ráno.

Vyhlášení výsledků proběhne v odpoledních hodinách, po dojetí všech skupinek.výstava 100 let

Po zástávkách v Bílém domě a OC Krakov se výstava "100 let skautingu v Kobylisích" přesouvá do Skautského institutu na Staromáku.

Vernisáž se uskuteční v pondělí 06.09. od 19:30. Kromě bohatého kulturního programu se můžete těšit i na lehké občerstvení.

Výstavu bude možnost navštívit do 30.09. a to vždy v otvírací době kavárny: pondělí až pátek 10:00 - 24:00, sobota 11:00 - 23:00, nedělě 11:00 - 18:00. Nenechte si ujít příležitost navštívit naší výstavu ve výjimečném prostoru jakým je SI!

Tešíme se na vás.Putování po bývalých klubovnách našeho střediska můžete prožít díky naší nově spuštěné speciální kešce. Místa historie Dvacetčtyřky probádáte díky "LAB kešce", která vám také umožní otevření bonusové fyzické kešky.

Nejste zkušení geokačeři? Nevadí, máme pro vás návod!

Jak na LAB cache:

Merch 100 let Merch 100 let

Na rozdíl od tradičního geocachingu není u Adventure Lab fyzická schránka kešky. Musíte však navštívit zmíněná místa (± 50m) a tam zodpovědět jednoduchou otázku. Takových míste, kde byly některé skautské klubovny a kde se v tu dobu skauti scházeli, je v LAB cache pět.

Pro hledání kešky si stáhněte aplikaci Adventure Lab®

Buďto podle mapy (výchozí místo keše a první stage je u křižovatky Klapkova/ Zenklova/ Trojská/ Nad Šutkou), anebo podle přehledu Adventures vyhledejte naši kešku - jmenuje se „100 let skautingu v Kobylisích“ a na pozadí má logo oslav 100 let. Zde se vám objeví popis a dole pak mapka jednotlivých zastávek. Klepnutím na tuto mapku pak vybíráte jednotlivá místa, která můžete procházet v libovolném pořadí. Musíte však mít zapnuté určování polohy dle GPS.

Zároveň získáte indicie A … E (viz nabídka zobrazit zápisy), které vám pomohou k výpočtu kódu pro otevření bonusové keše.

Bonusová fyzická keš:

Ta je zřízena jako bonus pro celou LAB sérii a naleznete ji na stránkách www.geocaching.com jako regulérní „mystery keš“. Jde o keš „100 let v Kobylisích – BONUS Lab“ by NAVIP + Shark-CZ a má kód GC96RQ1. Naleznete ji na souřadnicích N 50° 07.900 E 014° 27.535 (místo vám nebude neznámé) a pro otevření potřebujete znát kód XYZ, přičemž X = A/B-C; Y = (A-E)/B; Z = E/B+D.

Přejeme vám příjemnou zábavu.U příležitosti 100letého výročí našeho střediska jsme pro vás připravili speciální kolekci upomínkových předmětů a oblečení, ze které si vyberou malí i velcí.

Objednávky přijímáme ZDE do 30. 6. 2021
Po objednání, uhraďte, prosím, příslušnou částku na střediskový účet: 2100503827/ 2010 , do poznámky uveďte „Merch“ a jméno či přezdívku objednávajícího.

Na co se můžete těšit?

Merch 100 let

Plátěné tašky z dílny Ututatise, ručně je vyrábí naše bývalá členka Chip. S praktickými kratšími i delšími uchy pro jakékoliv nošení, s naším logem a kresbou uzlíků. Každá taška je originál od srdce.

Merch 100 let

Kniha o stoleté historii střediska 24 Sever, kterou již rok zpracovává náš historicky a stylisticky zdatný tým na základě střediskového archivu, nově objevených materiálů (např. deník zakladatele Jana Kudrny), vzpomínek pamětníků ze všech období a i dosud nepublikovaných historických fotografií. Grafickou podobu knize dodá naše bývalá členka Lentilka a nyní profesionální ilustrátorka knih.

Merch 100 let

Společenská hra Timeline na téma skautské historie nejen našeho střediska, vlastnoručně vyrábí naše šikovná vůdkyně.

Lokální móda, která neznečistí planetu dalekým dovozem z Asie a zároveň je krásná a nabitá pozitivní energií. Ve spolupráci s kreativním studiem BlackMountain jsme vytvořili tílka, trička a sukně, které budou speciálně pro nás ušité v Liberci. Nebo se vám třeba zalíbí všestranný nákrčník z originální skautské látky, který pro nás šije slečna z dílny Natyris v Praze. Lze také použít jako čepice, čelenka, nebo dokonce gumička do vlasů.

Merch 100 let Merch 100 let Merch 100 let Merch 100 let Merch 100 let

Náušnice s naším střediskovým znakem, které s nadšením vyrábí skautka z Olomouce (LM Design), v nabídce ve variantě visací a jako pecky.

Merch 100 let Merch 100 let

Předměty s potiskem našeho loga jako například deštník, tužka nebo svinovací metr, který je dlouhý 100 cm jako našich 100 let.

Merch 100 let Merch 100 let Merch 100 let
Merch 100 let

Kelímek NickNack z tvrdého plastu, který si můžete teď koupit anebo na oslavách k pití zapůjčit, abychom tak nemuseli nakupovat jednorázové nádobí a zatěžovat planetu odpadem. V klubovně jich bude dostatek pro všechny.

Merch 100 let Merch 100 let

Oddílové oblečení s potiskem jako jsou trička a mikiny, jejichž odolnost testují naši skauti a skautky na každé výpravě.


A mnoho dalšího.
Těšíme se na vaše objednávky!Po celý den (24. dubna, 8-18 hod) bude pro vás v okolí Kobyliské střelnice připraveno 24 stanovišť s různými aktivitami.

Stanoviště budou rozmístěná do tvaru čísla, jehož výročí letos skautské Středisko 24 Sever slaví.

Mapu stanovišť a průvodku si můžete buď stáhnout zde na webu, nebo je naleznete na prvním stanovišti, které bude umístěné na stromu (sakura) u koupaliště Ládví, ze strany střelnice. Nezapomeňte si vzít s sebou tužku, nebo pero a blok!

Stanoviště budou očíslovaná. Výsledky a správné odpovědi je potřeba poctivě zapisovat do průvodky.

Pokud průvodku správně vyplníte, dozvíte se adresu, kam máte průvodku vhodit (do poštovní schránky).

Následně budou vylosováni 3 výherci, kteří získají hezké dárečky.

Legenda:
Svatý Jiří byl podle pověsti udatný drakobijec, šlechetný ochránce slabších a rytíř se srdcem na pravém místě. Podle jedné z legend zachránil krásnou princeznu ze spárů strašlivého draka. Musel si ale přitom projít různými nástrahami a zapojit i svůj důvtip.