Oddíly > Šipkový turnaj

Oddílové foto

Darts North Association

Aby měli rádcové, vedoucí a starší členové střediska cesty do klubovny spojené nejen s poradami, ale také se zábavou, podpořili rádcové a rádkyně na svém podzimním setkání 2016 návrh založit střediskovou šipkovou ligu. Tak jsme pořídili dva terče, něco šipek a pustili se do toho. Na velikonoce 2017 byl zahajovací turnaj. Historicky prvním vítěžem se stal Šimon. Gratulujeme!!

Uvidíme, kdo bude vítězem prvního ročníku. Těšíme se na další turnaje. 

Vypátrali jsme, že šipky jsou sportem s tradicí, stejně jako naše středisko smiley. Něco málo z historie šipek:

Šipky používali už Assyriané či Římané. Názvy Parthian či Pilum, v překladu šipky, byly známy už před naším letopočtem. Ovšem nemělo to souvislost se šipkovým sportem, jak ho známe dnes ale se zbraní, která byla používána lučišníky při boji zblízka V Anglii se používají asi od 12ého století. Jako turnajová zábava od 16ého století. První zmínka o slovu Darts (angl. šipky) je z Oxfordského slovníku z roku 1314.

Další zmínka o šipkách je z roku 1415. Angličtí lučištníci prý před svým vítězstvím nad Francouzi v bitvě o Azincourt (dř. Agincourt - severofr. místo u města Arras) pod vedením Jindřicha V. hráli nějakou formu šipek.
První sadu šipek, o kterých je zmínka v dějinách dostal král Jindřich VIII. od své manželky Anny Boleynové v roce 1532. O turnajích z této doby není žádná zmínka, snad jen, že král Jindřich VIII. jimi bavil své milenky v Hampton Court - velkém královském zámku na JZ Londýna.
Další zmínka o šipkách se dochovala z roku 1620, kdy loď Mayflower plula z Anglie do Ameriky s prvními usedlíky, kteří na její palubě hráli hru zvanou Darts - šipky. Legenda říká že "Pilgrim Fathers - otcové poutníci" kteří přijeli na této lodi, hráli šipky i později po založení Plymouthu (Massachusetts).

PRAVIDLA DNA (Darts North Association):

Kdy se smí hrát?
Hraní šipek je povoleno v době, kdy se v klubovně nekonají žádné schůzky a je přítomen někdo 18 plus. 

Pravidla hry
Maximální počet hráčů je 5, může hrát i menší počet. Každý hráč používá tři šipky. Na začátku hry má každý hráč 301 bodů, hraje se na kola, hráči se pravidelně střídají. Během jednoho kola hází hráč na terč postupně všechny tři šipky, počet bodů naházených šipkami se nasčítává až do výše 301 bodů. 
Vítězí ten, kdo jako první dosáhne přesně 301 bodů. Pokud hráč během kola hodí tak, že by se dostal přes 301 bodů kolo se nepočítá a pokračuje další. 
Body za výhru se připisují podle klíče – vítěz dostane tolik bodů, kolik hraje hráčů, druhý o bod méně atd. (Například při hře ve čtyřech lidech dostane vítěz 4 body).

Za večer je povolena pouze jedna bodovaná hra. 

Kam zapisovat body?
Body se zapisují na 24 Sever do speciálního bodování DNA. Na 24 sever bude také k dispozici přehled turnajů a dnů, kdy bude Svornost pro DNA otevřená.

Výsledky turnaje

Stupně vítězů


Graf pořadí

Šipky